KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

 

 

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                              28 marca 2021

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

 

 

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

3. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o18.00.

4. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz.18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu do 20.00. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.

8. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Od 9.00 do 15.00 odbędzie się święcenie pokarmów co 15 minut przed głównym wejściem do kościoła. Koszyczki trzymamy w ręku. Zachęcamy do krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele.

9. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz. 20.00.  Zabierzmy na nią świece. Adoracja do godz. 21.00.

10. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz.6.00. Uroczyście i radośnie ogłosimy światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Nie będzie  w tym dniu Mszy św. o godz.7.00. 

11. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa składane do puszek.

12. Limit osób w kościele według decyzji władz państwowych wynosi 57 osób. Prosimy o chodzenie w maseczkach i zachowanie dystansu.

13. Spotkania z rodzicami dzieci przed I oraz Generalną Komunią św. przełożone są z racji epidemiologicznych do odwołania.

14. Bóg zapłać za ofiary.