KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

og 17

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                          25 marca 2018

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

2. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

3. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 21.00.

Adorację wznowimy w Wielki Piątek od godz. 9.00 a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli grup apostolskich naszej parafii według porządku:

                          

   9.00   - 10.00 - dzieci kl. IV - VI

   10.00 - 11.00 - dzieci kl. I- III

   11.00 - 12.00 - dzieci i młodzież Emilianów i Zwoleń

   12.00 - 13.00 - młodzież gimnazjalna

   13.00 - Ruch Rodzin Nazaretańskich

   14.00 - Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej

   15.00 - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich,                                  

               Apostolstwo pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym

   16.00 - Koła Żywego Różańca, Czciciele Miłosierdzia Bożego

   17.00 - Odnowa w Duchu Świętym, Pielgrzymi Skępscy

3. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz.18.00.

Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Zachęcamy, aby zachować wstrzemięźliwość także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Rozpoczęcie nowenny do miłosierdzia Bożego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie o godz.15.00 - zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.

4. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja. Przynosimy z sobą świece.

W Wielką Sobotę będziemy od godz. 9.00 do 15.00 co pół godziny błogosławić pokarmy na świąteczny stół, wspominając modlitwę Jezusa przed wieczerzą paschalną. Bardzo prosimy osoby przychodzące ze święconką o zachowanie ciszy w kościele. Najważniejsza jest adoracja Jezusa w Grobie a nie przyniesiony koszyczek. To Jezus daje życie i uświęca człowieka a nie pokarm ze święconki.

W Wielką Sobotę czuwanie młodzieży od 22.00 do 23.00. Zapraszamy.

W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek spowiedź będzie od godz.16.30 do 17.30. Nie będzie    

spowiedzi podczas nabożeństw. W te dni nie ma też Mszy św. porannych. Strażaków z całej parafii prosimy o zaciągnięcie warty przy Bożym Grobie.

5. Rezurekcja o godz. 6.00. Prosimy o udział Asystę oraz dziewczynki o sypanie kwiatami przed Najświętszym Sakramentem. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz.7.00. Prosimy o udział strażaków z całej parafii.

6. Stowarzyszenie pomocy dla osób niepełnosprawnych im. Św. Brata Alberta zaprasza chętnych: osoby niepełnosprawne, osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności, emerytów, rencistów i osoby samotne na wycieczkę do Warszawy w ramach obchodów 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Termin wycieczki 09.05.2018r (środa) koszt 50 zł . W programie:  zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Spektakl musical „Piloci” w teatrze Roma. Termin zapisów do 7.04. 2018 r. Więcej informacji na plakacie pod chórem bądź u ks. Kamila. Ilość miejsc ograniczona

7. Koło Miłosierdzia rozprowadza pod chórem baranki wielkanocne Caritas w cenie 5 zł. Pozostały już ostatnie sztuki. Również są w sprzedaży większe baranki na stół wielkanocny, z których dochód przeznaczony jest na scholę dziecięcą.

8. Młodzieżowy zespół muzyczny wraz z młodzieżą oazową zaprasza na czuwanie w Wielką Sobotę zaraz po Liturgii Wigilii Paschalnej.

9. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa składane do puszek.

10. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje pielgrzymkę do Sanktuarium w Gidlach 6 maja. W drodze powrotnej sanktuarium Ojca Pio.  Wyjazd o godz. 5.30. Koszt 40 zł. A 1 maja odbędzie się pielgrzymka do Lichenia. wyjazd o godz. 6.00. Koszt 25 zł. Zgłoszenia u p. Milczarek i w kiosku przy Ratuszu. 

11. Bóg zapłać za ofiary.