Najlepsze życzenia dla Juliana Stefana

ekai.pl
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  • Ks. Lombardi: rozgrzeszyć z aborcji nie znaczy umniejszać ją
    Udzielony wszystkim kapłanom przez papieża Franciszka na czas Jubileuszu Miłosierdzia przywilej udzielania rozgrzeszenia z grzechu aborcji nie oznacza umniejszania tej zbrodni, lecz ma na celu uświadomienie tym, którzy się jej dopuścili powagi ich czynu. Podkreślił to dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, komentując opublikowany dziś list papieża w tej sprawie.
  • Dwoje jednym ciał‚em w Chrystusie
    Jest to książka szczególna. Porusza temat małżeństwa chrześcijańskiego, w którym zanim dwoje ludzi zawrze związek małżeński, już są… jednym ciał‚em w Chrystusie przez chrzest i wiarę. Małżeństwo takich ludzi z natury swej musi mieć‡ coś specyficznego, co je odróżnia od związków czysto naturalnych.

Kaplica Świętego Jakuba PDF Drukuj Email

Kaplica pw. św. Jakuba

W niedzielę 27 lipca nasz doroczny odpust ku czci św. Jakuba. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 18.00. O godz. 12.00 Suma odpustowa na cmentarzu. W związku z uroczystościami odpustowymi nie będzie Mszy św. o godz. 11:30 i 13:00. Odpust parafialny to kolejna okazja by uzyskać odpust zupełny za nasze grzechy. Warunki otrzymania odpustu.

Gród w Gostyninie istniał zapewne już w XI wieku. Być może wtedy powstał kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Był to kościół parafialny. Lokalizacja miasta na nowym miejsc nastąpiła dopiero w 1382 roku. Wkrótce potem zbudowano nowy kościół w Rynku. Poprzednia świątynia pw. św. Jakuba istniała dalej w starym grodzie. Jeszcze w XVIII wieku odbywały się tu odpusty: w drugi dzień Wielkanocy, w uroczystość św. Jakuba oraz św. Filipa. Drewniany kościół św. Jakuba posiadał trzy ołtarze i malowane ściany. Istniał on jeszcze w 1793 roku. Uległ zniszczeniu w połowie XVIII wieku. W 1754 roku zbudowano nową świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886. Nosi on tytuł poprzednich świątyń i stoi na dawnym miejscu. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się bardzo duży odpust ku czci św. Jakuba Apostoła.

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej. Od strony zachodniej wyraźnie wyodrębniona jest w górnej kondygnacji wieżyczka. Kaplica posiada dwuspadowy dach.

Nabożeństwa w wakacje

13:00 18:00