Imieniny

Najlepsze życzenia dla Anieli

Poczytaj na ekai.pl

ekai.pl
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  • Jasna Góra: międzynarodowe sympozjum poświęcone mariologowi o. Zachariaszowi Jabłońskiemu
    Z udziałem przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków akademickich na Jasnej Górze odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa nt.: „Miłosierdzie, Kościół, Maryja”. Sympozjum jest także refleksją nad dorobkiem naukowym i duszpasterskim zmarłego w listopadzie ub. r. o. prof. Zachariasza Jabłońskiego i jest hołdem dla wielkiego czciciela Matki Bożej Częstochowskiej i znawcy polskiego pielgrzymowania na Jasną Górę.
  • Góra Kalwaria: Muzeum bł. o. Papczyńskiego, założyciela marianów
    Muzeum bł. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów działa od grudnia ubiegłego roku w Górze Kalwarii k. Warszawy – miejscu jego spoczynku. Muzeum poświęcone postaci o. Papczyńskiego, spowiednika m.in. króla Jana III Sobieskiego, gromadzi m.in. ryciny, przedmioty i księgi z nim związane. Wykorzystuje też nowoczesny przekaz multimedialny. 5 czerwca założyciel Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zostanie kanonizowany w Rzymie.

Kaplica Świętego Jakuba PDF Drukuj Email

Kaplica pw. św. Jakuba


W niedzielę 27 lipca nasz doroczny odpust ku czci św. Jakuba. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 18.00. O godz. 12.00 Suma odpustowa na cmentarzu. W związku z uroczystościami odpustowymi nie będzie Mszy św. o godz. 11:30 i 13:00. Odpust parafialny to kolejna okazja by uzyskać odpust zupełny za nasze grzechy. Warunki otrzymania odpustu.

Gród w Gostyninie istniał zapewne już w XI wieku. Być może wtedy powstał kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Był to kościół parafialny. Lokalizacja miasta na nowym miejsc nastąpiła dopiero w 1382 roku. Wkrótce potem zbudowano nowy kościół w Rynku. Poprzednia świątynia pw. św. Jakuba istniała dalej w starym grodzie. Jeszcze w XVIII wieku odbywały się tu odpusty: w drugi dzień Wielkanocy, w uroczystość św. Jakuba oraz św. Filipa. Drewniany kościół św. Jakuba posiadał trzy ołtarze i malowane ściany. Istniał on jeszcze w 1793 roku. Uległ zniszczeniu w połowie XVIII wieku. W 1754 roku zbudowano nową świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886. Nosi on tytuł poprzednich świątyń i stoi na dawnym miejscu. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się bardzo duży odpust ku czci św. Jakuba Apostoła.

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej. Od strony zachodniej wyraźnie wyodrębniona jest w górnej kondygnacji wieżyczka. Kaplica posiada dwuspadowy dach.

 

Nabożeństwa

Niedziela:

7:00    8:30    10:00  z udziałem młodzieży

11:30 z udziałem dzieci

13:00 16:00 18:00

 

Dni powszednie:

 6:30 7:00 18:00

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

W dolnej kaplicy w piątki do godz. 12.00

 


 

 

 

rokmil

chrzest966

Spotkania grup

 Ministranci - sobota godz. 10.00

Schola - sobota godz. 11.30

Zespół młodzieżowy - sobota godz. 10.00

Wolontariat - I sobota m-ca godz. 9.00

    ostatnia sobota m-ca godz. 11.00

 Odnowa w Duchu Św. - wtorek godz. 18.30

 RRN - czwartek Msza św. godz. 18.00

 Oaza - dzieci - sobota godz. 9.00

            młodzież - sobota godz. 19.00

Statystyka strony

Odsłon : 343578

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz sie wiecej o celu ich uzywania i zmianie ustawien cookie w przegladarce. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki. Wiecej znajdziesz w polityce prywatnosci.

Akceptuje pliki cookie.

EU Cookie Directive Module Information