Najlepsze życzenia dla Jaromira Justa

ekai.pl
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  • Diecezja kielecka aktywnie przygotowuje się do ogólnopolskiego kongresu misyjnego
    Niedziela Kongresowa w Kielcach z festynem misyjnym, czytanki majowe o misjach, pierwsze piątki miesiąca w intencji misji – tak diecezja kielecka przygotowuje się do IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który odbędzie się w Warszawie od 12 do 13 czerwca pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Do tej pory w Polsce odbyły się zaledwie trzy kongresy, pierwszy z nich w 1939 roku.
  • Szczecinek: spotkanie dla 1,6 tys. wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas
    Niekończący się pochód ulicami miasta, koncert zespołu Full Power Spirit i uroczysta Eucharystia to główne punkty dorocznego spotkania młodych zaangażowanych w dzieła Caritas w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, które odbyło się 27 maja w Szczecinku. Uczestnicy zjazdu usłyszeli też poruszający apel biskupa pomocniczego Krzysztofa Zadarki dotyczący chrześcijańskich uchodźców: - Zdaje się, że już niedługo do drzwi naszych domów i kościołów będą pukać ci, którzy uciekają, aby ratować swoje życie - z Syrii, Iraku, Sudanu, Libii, Egiptu.

Kaplica Świętego Jakuba PDF Drukuj Email

Kaplica pw. św. Jakuba

W niedzielę 27 lipca nasz doroczny odpust ku czci św. Jakuba. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 18.00. O godz. 12.00 Suma odpustowa na cmentarzu. W związku z uroczystościami odpustowymi nie będzie Mszy św. o godz. 11:30 i 13:00. Odpust parafialny to kolejna okazja by uzyskać odpust zupełny za nasze grzechy. Warunki otrzymania odpustu.

Gród w Gostyninie istniał zapewne już w XI wieku. Być może wtedy powstał kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Był to kościół parafialny. Lokalizacja miasta na nowym miejsc nastąpiła dopiero w 1382 roku. Wkrótce potem zbudowano nowy kościół w Rynku. Poprzednia świątynia pw. św. Jakuba istniała dalej w starym grodzie. Jeszcze w XVIII wieku odbywały się tu odpusty: w drugi dzień Wielkanocy, w uroczystość św. Jakuba oraz św. Filipa. Drewniany kościół św. Jakuba posiadał trzy ołtarze i malowane ściany. Istniał on jeszcze w 1793 roku. Uległ zniszczeniu w połowie XVIII wieku. W 1754 roku zbudowano nową świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886. Nosi on tytuł poprzednich świątyń i stoi na dawnym miejscu. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się bardzo duży odpust ku czci św. Jakuba Apostoła.

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej. Od strony zachodniej wyraźnie wyodrębniona jest w górnej kondygnacji wieżyczka. Kaplica posiada dwuspadowy dach.

Porządek nabożeństw

I - y piątek mies.  godz. 16:00 Msza św.

z udziałem kandydatów do bierzmowania.

I - a sobota mies. godz. 10:00 Msza św.

z udziałem chorych.

Odnowa w Duchu Św. - środa godz. 18.30