Najlepsze życzenia dla Balbiny Bibianny

ekai.pl
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  • Kielce: miasto z nagrodą „Świętokrzyscy Burzyciele Barier”
    Miasto Kielce zostało uhonorowane nagrodą „Świętokrzyscy Burzyciele Barier”, czyli wyróżnieniem, które po raz pierwszy przyznane zostało za likwidowanie barier architektonicznych oraz aktywne działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Kielecka gala, na której wręczone zostały wyróżnienia łączyła się z obchodami przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
  • Wieliczka: zamiast Barbórki - modlitwa w intencji ofiar górniczej katastrofy w Polkowicach
    Pracownicy Kopalni Soli w Wieliczce, ich rodziny, przyjaciele i mieszkańcy miasta zgromadzili się 2 grudnia w podziemnej Kaplicy św. Kingi, by modlić się za górników, którzy zginęli w katastrofie kopalni Rudna w Polkowicach oraz ich bliskich. Mszy św. w tej intencji przewodniczył bp Damian Muskus OFM. Tradycyjne uroczystości barbórkowe, zaplanowane na ten dzień, zostały odwołane.

Kaplica Świętego Jakuba PDF Drukuj Email

Kaplica pw. św. Jakuba

W niedzielę 27 lipca nasz doroczny odpust ku czci św. Jakuba. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 18.00. O godz. 12.00 Suma odpustowa na cmentarzu. W związku z uroczystościami odpustowymi nie będzie Mszy św. o godz. 11:30 i 13:00. Odpust parafialny to kolejna okazja by uzyskać odpust zupełny za nasze grzechy. Warunki otrzymania odpustu.

Gród w Gostyninie istniał zapewne już w XI wieku. Być może wtedy powstał kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Był to kościół parafialny. Lokalizacja miasta na nowym miejsc nastąpiła dopiero w 1382 roku. Wkrótce potem zbudowano nowy kościół w Rynku. Poprzednia świątynia pw. św. Jakuba istniała dalej w starym grodzie. Jeszcze w XVIII wieku odbywały się tu odpusty: w drugi dzień Wielkanocy, w uroczystość św. Jakuba oraz św. Filipa. Drewniany kościół św. Jakuba posiadał trzy ołtarze i malowane ściany. Istniał on jeszcze w 1793 roku. Uległ zniszczeniu w połowie XVIII wieku. W 1754 roku zbudowano nową świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886. Nosi on tytuł poprzednich świątyń i stoi na dawnym miejscu. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się bardzo duży odpust ku czci św. Jakuba Apostoła.

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej. Od strony zachodniej wyraźnie wyodrębniona jest w górnej kondygnacji wieżyczka. Kaplica posiada dwuspadowy dach.

rokmil

chrzest966