Imieniny

Najlepsze życzenia dla Jerzego Wojciecha Idziego

Poczytaj na ekai.pl

ekai.pl
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 • Archidiecezja katowicka przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII
  W archidiecezji katowickiej trwają przygotowana do zaplanowanej w Rzymie na niedzielę, 27 kwietnia kanonizacji dwóch papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII. - Wielu wybiera się do Rzymu, wielu też będzie uczestniczyło w tej niezwykłej uroczystości dzięki transmisji telewizyjnej czy radiowej, ale niezależnie od tego, gdzie będziemy – mówi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc - wszyscy jesteśmy zobowiązani do podziękowania Ojcu Świętemu Franciszkowi za ten akt, który się dokonuje w Kościele.
 • Serwis Papieski
  Zapraszamy do lektury i bieżącego śledzenia naszego "Serwisu Papieskiego", gdzie umieszczamy aktualności związane z przygotowaniami do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Znajdą się tutaj także bieżące informacje o przebiegu uroczystości kanonizacyjnych, a także dziękczynieniu za nie. Kanonizacja błogosławionych papieży odbędzie się 27 kwietnia br. w Watykanie.

Statystyka strony

Odsłon : 130591

Kaplica Świętego Jakuba PDF Drukuj Email

Kaplica pw. św. Jakuba


W niedzielę 28 lipca nasz doroczny odpust ku czci św. Jakuba. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 18.00. O godz. 12.00 Suma odpustowa na cmentarzu. W związku z uroczystościami odpustowymi nie będzie Mszy św. o godz. 11:30 i 13:00.

Gród w Gostyninie istniał zapewne już w XI wieku. Być może wtedy powstał kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Był to kościół parafialny. Lokalizacja miasta na nowym miejsc nastąpiła dopiero w 1382 roku. Wkrótce potem zbudowano nowy kościół w Rynku. Poprzednia świątynia pw. św. Jakuba istniała dalej w starym grodzie. Jeszcze w XVIII wieku odbywały się tu odpusty: w drugi dzień Wielkanocy, w uroczystość św. Jakuba oraz św. Filipa. Drewniany kościół św. Jakuba posiadał trzy ołtarze i malowane ściany. Istniał on jeszcze w 1793 roku. Uległ zniszczeniu w połowie XVIII wieku. W 1754 roku zbudowano nową świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886. Nosi on tytuł poprzednich świątyń i stoi na dawnym miejscu. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się bardzo duży odpust ku czci św. Jakuba Apostoła.

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej. Od strony zachodniej wyraźnie wyodrębniona jest w górnej kondygnacji wieżyczka. Kaplica posiada dwuspadowy dach.

 

Porządek nabożeństw

Niedziela:

7:00    8:30    10:00  z udziałem młodzieży

11:30 z udziałem dzieci

13:00  16:00  18:00

 

Dni powszednie:

 6:30  7:00  18:00

 

W pierwszą sobotę m - ca o godz. 10.00 Msza św. dla chorych (w dolnej kaplicy)

Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

W dolnej kaplicy do godz. 12.00


 


Spotkania grup

 Ministranci - sobota godz. 10.00

 Laboratorium wiary - wtorek godz. 16.30

 Schola - sobota godz. 10.30

 Wolontariat - I sobota m-ca godz. 9.00

    ostatnia sobota m-ca godz. 11.00

 Odnowa w Duchu Św. - środa godz. 18.30

 RRN - czwartek Msza św. godz. 18.00

 Oaza - sobota godz. 9.00

Poczytaj na wiara.pl

Najciekawsze wiara.pl
 • Relikwie z pętelką
  Najmniejsze muzeum w Polsce doczekało się stałej ekspozycji. 
Kilkaset guzików, schowanych w walizce, znalazło swoje miejsce w gablocie w Galerii Łowickiej.
 • Time to say Goodbye
  Tydzień z Chrisem Botti:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz sie wiecej o celu ich uzywania i zmianie ustawien cookie w przegladarce. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki. Wiecej znajdziesz w polityce prywatnosci.

Akceptuje pliki cookie.

EU Cookie Directive Module Information