Najlepsze życzenia dla Julity Piotra

ekai.pl
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  • Czy Amerykanie będą trudnymi słuchaczami papieża?
    Planowana na drugą połowę września podróż Franciszka do Stanów Zjednoczonych może się okazać najtrudniejsza, przynajmniej gdy chodzi o przyjęcie go ze strony tamtejszych katolików. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa po niedawnych papieskich odwiedzinach Ameryki Łacińskiej popularność papieża w USA spadła do 59 proc. w porównaniu z 76 proc. w lutym 2014.
  • Bp Tomasik o raporcie NIK: potrzebne jest prawo, które ułatwi funkcjonowanie rodziny
    Potrzebne są akty prawne, które ułatwią normalne funkcjonowanie rodziny - uważa bp Henryk Tomasik, członek Rady ds. Rodziny KEP. Ordynariusz radomski odniósł się w ten sposób do ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Według tego dokumentu, w Polsce polityka prorodzinna praktycznie nie istnieje a państwo koncentruje się na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bez zapewnienia odpowiedniej koordynacji.

Kaplica Świętego Jakuba PDF Drukuj Email

Kaplica pw. św. Jakuba

W niedzielę 27 lipca nasz doroczny odpust ku czci św. Jakuba. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 18.00. O godz. 12.00 Suma odpustowa na cmentarzu. W związku z uroczystościami odpustowymi nie będzie Mszy św. o godz. 11:30 i 13:00. Odpust parafialny to kolejna okazja by uzyskać odpust zupełny za nasze grzechy. Warunki otrzymania odpustu.

Gród w Gostyninie istniał zapewne już w XI wieku. Być może wtedy powstał kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Był to kościół parafialny. Lokalizacja miasta na nowym miejsc nastąpiła dopiero w 1382 roku. Wkrótce potem zbudowano nowy kościół w Rynku. Poprzednia świątynia pw. św. Jakuba istniała dalej w starym grodzie. Jeszcze w XVIII wieku odbywały się tu odpusty: w drugi dzień Wielkanocy, w uroczystość św. Jakuba oraz św. Filipa. Drewniany kościół św. Jakuba posiadał trzy ołtarze i malowane ściany. Istniał on jeszcze w 1793 roku. Uległ zniszczeniu w połowie XVIII wieku. W 1754 roku zbudowano nową świątynię. Obecny kościół wzniesiono w latach 1883-1886. Nosi on tytuł poprzednich świątyń i stoi na dawnym miejscu. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się bardzo duży odpust ku czci św. Jakuba Apostoła.

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej. Od strony zachodniej wyraźnie wyodrębniona jest w górnej kondygnacji wieżyczka. Kaplica posiada dwuspadowy dach.

Nabożeństwa w wakacje

13:00 18:00